Dziś Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Uroczysta kolacja, opłatek, wspólne kolędowanie, prezenty i pasterka o północy. O tym świetnie wiemy. Ale Wigilia to także wiele innych ciekawych historii. Zapraszamy do lektury i udostępniania.
Kiedy należy rozpocząć kolację wigilijną?
Kolację wigilijną należy wg tradycji zacząć, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej.
Jak wygląda kolacja wigilijna?
Na wieczerzy wigilijnej podaje się potrawy postne, kolację rozpoczyna się modlitwą. Następnie uczestnicy łamią się opłatkiem i składają sobie świąteczne życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.
Jakie są najbardziej tradycyjne dania wigilijne?
Dania wigilijne to: czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są moczka i makówki.
Jakie są przesądy wigilijne?
Niektórzy chowają łuski z karpia do portfela wierząc, że przyniesie szczęście w finansach. Istnieje również przesąd, że tak jak się człowiek zachowuje w dzień wigilii taki będzie cały rok. Ważne jest aby się nie kłócić. Myśliwi w dniu Wigilii tradycyjnie udają się na polowanie, a jego pomyślny wynik ma zapewnić opiekę patrona łowiectwa św. Huberta. Istnieje tradycja aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw po to aby nie zabrakło jej w następnym roku.
1. W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia.
2. W kościele greckokatolickim i prawosławnym wigilia obchodzona jest – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim)
3. W kościele katolickim obrządku ormiańskiego wigilia obchodzona jest 5 stycznia.
4. Dzień Wigilii Bożego Narodzenia był przesuwany. Wg tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.
5. Łamanie się opłatkiem jest zwyczajem znanym w Polsce, Czechach, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i we Włoszech.
6. Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy.
7. Ludzie wierzą, że pocałunek pod jemiołą w święta przynosi szczęście w miłości.
8. W Polskich kościołach o 24:00 jest pasterka.
9. Wigilia w języku łacińskim – „vigilia” oznacza czuwanie.
10. W Boliwii na msze wigilijną przychodzi się z kogutem, ponieważ wierzy się, że kogut jako pierwsze zwierzę obwieścił narodziny Chrystusa.
11. Józef wcale nie był stary, jak się go przedstawia. Mógł mieć około 20 lat, a Maryja 13-14 lat.
12. Poród odebrała położna, którą Józef znalazł w mieście.
13. Maryja nie czuła bólu podczas porodu, ponieważ była wolna od grzechu pierworodnego.
14. Istnieją legendy według których Jezus nie urodził się w stajence, tylko w grocie, w której trzymano zwierzęta.
źródło: paczka-wiedzy.pl