W środę na terenie byłej Lokomotywowni Lublin odbyły się oficjalne uroczystości 43. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy.
Obchody rozpoczęła Masza Święta w kościele św. Piotra Apostoła w Lublinie. Następnie uczestnicy udali się na teren byłej Lokomotywowni Lublin, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Po okolicznościowych przemówieniach pod Pomnikiem Doli Kolejarskiej złożono kwiaty.
Strajk Lubelskich Kolejarzy rozpoczął się 16 lipca. Pierwszego dnia strajkowało około 800 osób. Wtedy to strajkujący przedstawili listę swoich postulatów. W ciągu dnia dołączyły drużyny trakcyjne i lubelscy maszyniści. Zatrzymywali i unieruchamiali pociągi przyprowadzane do stacji Lublin. Odmawiano wykonywania nowych kursów, a lokomotywownia nie wydawała nowych lokomotyw.
Drugiego dnia pracy nie podjęło około 2000 osób. Strajk kolejarzy rozpoczęty w lokomotywowni uniemożliwił funkcjonowanie Lubelskiego Węzła Kolejowego oraz doprowadził do zablokowania ruchu pociągów na stacji Lublin. Trzeciego dnia w strajku wzięła udział niemal cała załoga – 2390 osób na 2410 zatrudnionych pracowników. Pociągi dojeżdżały tylko do stacji w Motyczu, dalszy dojazd do Lublina odbywał się autobusami PKS, o ile były podstawiane. Trasa kolejowa do Lublina obsługiwana była przez kolejarzy z Dęblina.
Porozumienie z dyrekcją osiągnięto 19 lipca 1980 r. Kolejarze otrzymali podwyżki płac. Były niższe niż postulowane. Uzyskano możliwość organizacji nowych wyborów do Rady Zakładowej. Organizatorzy strajku otrzymali gwarancje bezpieczeństwa.