Dziś w Lublinie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcję “Burza” na Lubelszczyźnie.
Wtorkowe uroczystości rozpoczęto pod tablicą pamięci ppłk. Jana Kucharczaka ps. “Kazimierz” – współautora planu Akcji “Burza” na Lubelszczyźnie. Punktualnie o godzinie 17:00 na Placu Litewskim zabrzmiał dźwięk syren oraz zaśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor lubelskiego Oddziału IPN dr Robert Derewenda, który przedstawił rys historyczny Powstania Warszawskiego.
Po wystąpieniach okolicznościowych uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza oddając hołd wszystkim poległym w Powstaniu Warszawskim. W dalszej kolejności w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Al. Racławickich 20 odprawiono Mszę Św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza”.
O godzinie 19.30 na Placu Litewskim odbył się koncert plenerowy „Zaśpiewajmy razem w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Prezentowana była także wystawa IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.
Powstanie warszawskie
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Celem Polaków było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).
Powstanie miało potrwać kilka dni. Jednak upadło 3 października, dokładnie po 63 dniach walki. W tym czasie zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Powstanie miało ogromne znaczenie polityczne. Polacy rozpoczynając walkę zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości.


źródło: IPN Oddział w Lublinie