W środę, 6 września rozpocznie się projekt edukacyjny Oddziału IPN w Lublinie poświęcony rodzinie Ulmów z Markowej. W ramach projektu IPN zapowiada wystawę, warsztaty edukacyjne oraz projekcje filmów dokumentalnych.
24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej rozstrzelano rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów. Ich jedyną winą była pomoc prześladowanym Żydom. Natomiast ukrywający się Żydzi zawinili jedynie chęcią przeżycia zagłady. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów.
W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 roku.
Projekt edukacyjny „Błogosławieni Sprawiedliwi z Markowej- Świat rodziny Ulmów”
Środowe wydarzenie rozpocznie prezentacja wystawy IPN „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” o godzinie 10.00 na placu przed Archikatedrą Lubelską. Weźmie w niej udział ksiądz arcybiskup prof. Stanisław Budzik – Metropolita Lubelskiego oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda.
Ekspozycja składa się z 18 plansz, na których przedstawiono losy wyjątkowej polskiej rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości.
Autorami wystawy są: dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków), dr. Mateusz Szpytma (IPN). Wystawa będzie dostępna do 29 września.
Józef Ulm jest autorem tysiąca fotografii
W ramach projektu o godzinie 10.30 odbędą się warsztaty edukacyjne pn. “„Fotografia życia rodziny Ulmów” dla młodzieży. Zadaniem uczestników będzie analiza wybranych fotografii autorstwa Józefa Ulma, który był także pasjonatem fotografii. Wykonał ich tysiąc z czego do dziś zachowało się około 800. Uwiecznił na nich życie codzienne wsi Markowa, swoją żonę i dzieci.
„Historia jednej zbrodni”
Prezentacja filmu dokumentalnego “Historia jednej zbrodni” będzie miała miejsce w środę, 6 września o godzinie 11.30 w Oddziale IPN przy ul. Wodopojnej 2 w Lublinie.
Film „Historia jednej zbrodni” dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin, Goldmanów i Szallów. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące.
Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech. Partnerem merytorycznym filmu jest IPN. Jego kinowa premiera miała miejsce 9 czerwca 2023 r.
Kolejny film dokumentalny poświęcony rodzinie Ulmów zostanie zaprezentowany w sobotę, 9 września o godzinie 12.30. Wstęp na projekcję filmu “Ulmowie. Błogosławiona rodzina” jest bezpłatny.
źródło: IPN Oddział w Lublinie