4 października odbyła się konferencja prasowa Solidarnej Polski z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, wiceministra Marcina Warchoła oraz wicewojewody zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna. Dotyczyła ona złożenia obywatelskiego projektu przepisów w obronie chrześcijan.
W czerwcu br. powołany został komitet ustawodawczy “W obronie wolności chrześcijan”, który na terenie całego kraju zbierał podpisy pod pod obywatelskim projektem przepisów w obronie chrześcijan autorstwa Solidarnej Polski. Łącznie zebrano blisko 400 tysięcy podpisów.
– Wolność wyznania, swoboda religijna należą do kanonu praw podstawowych przysługujących człowiekowi w ramach funkcjonowania w cywilizowanym wolnym świecie. Ale aby te prawa mogły być rzeczywiście realizowane i urzeczywistniane, to państwo musi spełniać zadanie ochrony tych, którzy wyznają swoje przekonania, wyznają określoną wiarę i religię, gwarantować to, co zostało zapisane w wielu aktach międzynarodowych aktach prawnych, nie tylko to co zostało zapisane w powszechnej konwencji praw człowieka, czy nie tylko w polskiej konstytucji. Aby tak się stało niezbędna jest zmiana kodeksu karnego, który dzisiaj w sposób dalece niewystarczający, gwarantuje ochronę ludzi wierzących, ochronę wolności wyznania i swobody religijnej w Polsce. A żyjemy w szczególnych czasach, w czasach narastającej agresji do ludzi, którzy mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary zwłaszcza publicznie. Są tego liczne niestety namacalne przykłady… – podkreślał Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości. – Ten projekt, który przedstawiamy jest projektem wolnościowym… – dodał.
– Jest to projekt pro obywatelski, pro wolnościowy, nie jest on skierowany przeciwko komukolwiek, ale jest za ochroną tych, którzy w ostatnich latach są coraz bardziej dyskryminowani. To są chrześcijanie opluwani, wyszydzani, spychani na margines życia społecznego i dlatego w imię ochrony chrześcijan i w imię ochrony tożsamości chrześcijańskiej, która stanowi fundament od tysiąca lat ten projekt przygotowaliśmy. Dość poniżania najświętszych wartości dla chrześcijan, usprawiedliwianych wyrokami sądu… – podkreślał podczas konferencji wiceminister Marcin Warchoł. – Tak. Chrześcijanie w Polsce odzyskali tożsamość. Dzięki tej akcji podnieśli głowę i powiedzieli: “Dość obrażania. Nie pozwolimy na to, żebyśmy we własnym kraju czuli się jak sekciarze”. Dlatego też jest to bardzo ważna inicjatywa, która pokaże, że warto wywierać presję, że warto zmieniać prawo. Tak jak prawo jest narzędziem dyskryminacji, tak samo możemy je przekształcić w narzędzie wolności i narzędzie ochrony tożsamości – dodał wiceminister Warchoł.
Wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann pełnomocnik komitetu ustawodawczej inicjatywy obywatelskiej, podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowali się w zbiórkę podpisów. Byli to wolontariusze wielu środowisk, organizacje kościelne, młodzież jak również anonimowe osoby. Dziękował również mediom, przez które akcja nabrała rozgłosu. Konferencja była jednocześnie podziękowaniem dla tych, którzy złożyli swój podpis pod projektem ustawy.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z dzisiejszej konferencji prasowej.