Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół dziękuje Chrystusowi za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to również wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożył ze swymi uczniami. Wieczór ten naznaczony jest Ogrójcem, czyli pojmaniem Chrystusa i więzieniem go w pałacu arcykapłana.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła celebrowanie Triduum Paschalnego.
Najważniejszym czasem w roku liturgicznym dla katolików jest Święte Triduum Paschalne. Są to trzy dni następujące po sobie rozpoczynające się od wieczornej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Triduum trwa do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W tym właśnie czasie obchodzi się paschę Chrystusa, czyli udział w jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu.
Ostatnia Wieczerza to symbol pożegnania Jezusa z uczniami przy stole w pierwszy dzień Przaśników. To właśnie wtedy Jezus Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament, czyli Eucharystię.
Wielki Czwartek
To ostatni dzień Wielkiego Postu, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Wieczorna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej podkreśla trzy aspekty: braterską miłość, ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Jedność i miłość ukazuje obrzęd umywania nóg stosowany głównie przez papieża w Rzymie, przez biskupów w katedrach, niekiedy także w kościołach parafialnych. Wzajemną miłość realizuje się także w procesji z darami przeznaczonymi szczególnie dla ubogich. Jedność kapłańska manifestuj się natomiast poprzez ranną koncelebrację z biskupem Mszy Świętej Krzyżma, podczas której poświęca się oleje.
Liturgię Wielkiego Czwartku kończy obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowywania Eucharystii.
Skomentuj artykuł!